Regulamin weryfikacji kontrahentów dla potrzeb podatku VAT – czyli jak uniknąć uczestnictwa w oszustwie podatkowym

W związku z oszustwami w podatku VAT, które opierają się na wykorzystaniu podstawowych elementów konstrukcyjnych podatku VAT, takich jak prawo do odliczenia podatku VAT i zwolnienie z prawa do odliczenia podatku VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej została wypracowana koncepcja tzw. dobrej wiary i dochowania należytej staranności w podatku VAT, jako dodatkowego warunku, który jest niezbędny do skorzystania z prawa do odliczenia VAT („koncepcja dobrej wiary”).

Zgodnie z koncepcją dobrej wiary, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego nie przysługuje podatnikowi, które wiedział lub powinien był wiedzieć, że nie przysługuje podatkowi, który wiedział lub powinien był wiedzieć, że bierze udział w oszustwie – w tym celu przygotowany została niniejszy regulamin. Regulamin ma na celu uniknięcia nieświadomego udziału Spółki w nadużyciach/oszustwach podatkowych w podatku od towarów i usług (tak zwanej karuzeli podatkowej).

Transakcje z nieuczciwymi kontrahentami mogą być dla podatników bardzo dotkliwe w swoich skutkach. Niestety organy podatkowe coraz częściej prowadzą postępowania podatkowe wobec uczciwych podatników i na nich przerzucają odpowiedzialność.

Obecnie prowadzimy kilkanaście spraw w sprawach nieświadomego uczestniczenia w karuzelach podatkowych.  W oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie stworzyliśmy regulamin weryfikacji kontrahentów dla potrzeb podatku VAT.

[FM_form id="3"]